Dům Václava Letošníka a Boženy Letošníkové od Františka Kavalíra,

ČÍSLO 38 – Dům Václava Letošníka a Boženy Letošníkové od Františka Kavalíra, Praha 6 – Dejvice, Na Ostrohu

František Kavalír byl architekt, publicista a stavební podnikatel. Studoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze u profesora Jana Kotěry. Spoluzakládal Společnost architektů (1914) a Artěl kde byl předsedou. Pro Babu navrhoval více domů, společně se svým bratrem Václavem Kavalírem.  K jeho realizacím v Praze patří rodinné domy či vily (rodinný dům továrníka K. Stárka v Praze Záběhlicích). Navrhoval také nájemní domy (například. ve Farní ulici, Praha – Střešovice).

Charakteristika domu: dispoziční velmi jednoduché uspořádání, dá se říci manifestační. V přízemí byly dvě svými rozměry shodné místnosti (pracovna a jídelna), kontinuálně propojené skleněnou harmonikovou stěnou, v patře navržena ložnice s opticky dělící stěnou. Na střeše samostatně přístupná terasa zaujímala plochu stejnou jako ložnice.

Konstukce domu byla cihelná (o tloušťce 45 cm), v podélném směru nosná, v příčném výplňová s dutinou. Úzký trak při severní stěně navrhl František Kavalír s kuchyní, šatnou a schodištěm s velkým prosklením v patře. V úzkém traktu horního patra byla komora, lázeň  a toaleta. V roce 1933 bylo patro domu změněno, terasa zmizela a byla nahrazena dvěma místnostmi s vestavěnými skříněmi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *