Dům Karla Ballinga od Hany Kučerové-Záveské

ČÍSLO 50 – Dům Karla Ballinga od Hany Kučerové-Záveské, Praha 6 – Dejvice, Na Babě

Hana Kučerová-Záveská byla architektka a návrhářka nábytku. Studovala na Uměleckoprůmyslové škole u profesorů Pavla Janáka, Karla Štipla a Josefa Mařatky. Byla členkou Svazu československého díla a spoluautorkou díla Byt (1934). Spolupracovala s družstvem Artěl. Provdala se za Dr. Vladimíra Kučeru, československého velvyslance ve Švédsku. Ve Švédsku žila od roku 1937). Kromě tohoto návrhu realizovala ještě jeden Vilu Karla Ballinga a její návrhy byly skutečně mimořádné. Navrhla řadu soukromých interiéru. Po absolutoriu navrhla interiér třípokojového bytu v obytném domě Svazu československého díla na Výstavě soudobé kultury v Brně. Tato realizace měla veliký úspěch a zaručila ji řadu zakázek. Začala spolupracovat s družstvem Artěl (od roku 1927) a s nábytkářskou firmou Spojené uměleckoprůmyslové závody (UP) v Brně (od roku 1928). Její návrhy nábytku pro Barrandovské terasy, byly později vyráběny sériově a byly velmi populární.

Charakteristika domu: rodinný dům architektky Hany Kučerové-Záveské v osadě Baba představuje její názor na individuální obydlí rodiny s dětmi ze střední společenské vrstvy. Konstrukce je provedena ze železobetonového skeletu s výplní tvárnicemi Petráš. Stropy jsou betonové. Příčky z hodonínský dutých cihel, omítky štukové. Kovová okna systému Kraus. Překližková okna jsou provedena do kovových zárubní. Podlahy jsou z gumy.

Půdorys přízemí přehledně dělí základní funkce: obytný prostor je orientovaný do zahrady a je organizován do tří funkcí – pracovna, obytný pokoj a jídelní kout, spojený prosklenou stěnou s terasou a schodištěm do zahrady. Ložnicové patro je vybaveno bohatě dimenzovaným šatnovým zázemím a nárožní zimní zahradou k jihozápadu. Střecha je zařízena jako sluneční terasa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *