Dům Antonie Sukové a Václava Suka od Hany Kučerové-Záveské

ČÍSLO 39 – Dům Antonie Sukové a Václava Suka od Hany Kučerové-Záveské, Praha 6 – Dejvice, Na Ostrohu

Hana Kučerová-Záveská byla architektka a návrhářka nábytku. Studovala na Uměleckoprůmyslové škole u profesorů Pavla Janáka, Karla Štipla a Josefa Mařatky.

Byla členkou Svazu československého díla a spoluautorkou díla Byt (1934). Spolupracovala s družstvem Artěl. Provdala se za Dr. Vladimíra Kučeru, československého velvyslance ve Švédsku. Ve Švédsku žila od roku 1937). Kromě tohoto návrhu realizovala ještě jeden Vilu Karla Ballinga a její návrhy byly skutečně mimořádné. Navrhla řadu soukromých interiéru. Její návrhy nábytku pro Barrandovské terasy, byly později vyráběny sériově a byly velmi populární.

Charakteristika domu: největší dům této výstavní osady si postavil stavebník Václav Suk jako komfortní obydlí pro svou rodinu. Konstrukce je ze železobetonového skeletu s výplní tvárnic Petráš o tlouštče 30 cm, suteren z cihel 45 cm. Podlahy jsou z linolea na betonové mazanině, schodiště položeno gumou, podlaha hospodářských místností z xylolitu. Schodištová hala domu s konkávně prohnutou stěnou, připomínající detail z Le Corbusierovy vily Stein v Garches u Paříže, umožňovala separátní přístup do pracovny pána. Hana Kučerová-Záveská byla jedinou ženou architektkou, která zde navrhnula dům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *